Laajennetun työssäoppimisen kokeiluhankkeet koulutusaloittain yhteisessä taulukossa

Jos samassa hankkeessa on samalta koulutusalalta useampi tutkinto, joissa kussakin oma alakohtainen yhteyshenkilö, laita kummatkin omille riveilleen


Kulttuuriala

Koulutuksen järjestäjä, hanke ja hankekoordinaattori
Perustutkinto, johon kokeilu kohdistuu
Tutkintoalan yhteyshenkilön tai avainkehittäjän yhteystiedot
Internet -sivut
Pirko, Toplaaja/Pao2+1, Liisa Uusitalo
Käsi- ja taideteollisuuden perustutkinto


Kalajokilaakson koulutuskuntayhtymä/
KAM LATO-hanke, Päivi Kukkonen
Audiovisuaalisen alanpt
Heikki Hakola (@kam.fi)

Koulutuskeskus Sedu, SeTREENI, Anne Kytömäki
Käsi- ja taideteollisuusalan pt
Kuvallisen ilmaisun pt
Anne Kytömäki, Sedu Seinäjoki Törnäväntie 26, anne.kytomaki@sedu.fi ,
http://setreeni.sedu.fi/





















































Liiketalouden ja hallinnon ala

Koulutuksen järjestäjä, hanke ja hankekoordinaattori
Perustutkinto, johon kokeilu kohdistuu
Tutkintoalan yhteyshenkilön tai avainkehittäjän yhteystiedot
Internet -sivut
Pirko, Toplaaja/Pao2+1, Liisa Uusitalo
Liiketalouden perustutkinto
Marjukka Pirinen,

Kalajokilaakson koulutuskuntayhtymä/
KAM LATO-hanke, Päivi Kukkonen
Liiketalouden perustutkinto
virpi.niku@kam.fi
arja.aitto-oja@kam.fi

SeTREENI, Koulutuskeskus Sedu, Anne Kytömäki
Liiketalouden perustutkinto
Hellevi Alestalo, Sedu Koulukatu Seinäjoki, hellevi.alestalo@sedu.fi , ,
http://setreeni.sedu.fi/
Rovaniemen koulutuskuntayhtymä, Lapin ammattiopisto, Kauppa opiskelijan ”työsalina”
Liiketalouden perustutkinto,
asiakaspalvelun ja myynnin koulutusohjelma
Marjatta Nerg, marjatta.nerg@lao.fi ja Helena Rautakorpi, helena.rautakorpi@lao.fi

Keski-Pohjanmaan koulutusyhtymä, LATO-hanke,
Martti Turpeinen
Liiketalouden perustutkinto; Asiakaspalvelu- ja markkinointi
anne-maija.leppala@kpedu.fi
aila.piispanen@kpedu.fi
natascha.skog@kpedu.fi














































Luonnontieteiden ala
Koulutuksen järjestäjä, hanke ja hankekoordinaattori
Perustutkinto, johon kokeilu kohdistuu
Tutkintoalan yhteyshenkilön tai avainkehittäjän yhteystiedot
Kalajokilaakson koulutuskuntayhtymä/
KAM LATO-hanke, Päivi Kukkonen
Datanomi
jouko.hautamaki@kam.fi
mikko.ulvi@kam.fi














































Tekniikan ja liikenteen ala

Koulutuksen järjestäjä, hanke ja hankekoordinaattori
Perustutkinto, johon kokeilu kohdistuu
Tutkintoalan yhteyshenkilön tai avainkehittäjän yhteystiedot
Internet -sivut
Pirko, Toplaaja/Pao2+1,Liisa Uusitalo
Autoalan perustutkinto
Heikki Lielahti


Sähköalan perustutkinto
Raimo Lehikoinen,


Talotekniikan perustutkinto
Reijo Köttö,


Turvallisuusalan perustutkinto
Marika Peuraniemi, Matti Viertola


Rakennusalan perustutkinto
Juha Laatu,


Kone- ja metallialan perustutkinto
Kimmo Murtonen,

Koulutuskeskus Sedu, SeTREENI, Anne Kytömäki
Elintarvikealan perustutkinto
Ulla Hilden, Sedu Seinäjoki Törnäväntie, ulla.hilden@sedu.fi ,

Kalajokilaakson koulutuskuntayhtymä/
KAM LATO-hanke, Päivi Kukkonen
Logistiikan pt
  • ala mukana to-laajennuksessa
  • ala mukana vertaiarvioinnissa
  • Autoalan pt
Tomi Huovari (@kam.fi)
pasi.korkiakoski@kam.fi

Kalajokilaakson koulutuskuntayhtymä/
KAM LATO-hanke, Päivi Kukkonen
Kone- ja metallialan pt
  • ala mukana vertaiarvioinnissa
Hannu Manninen (@kam.fi)

Kalajokilaakson koulutuskuntayhtymä/
KAM LATO-hanke, Päivi Kukkonen
Puualan pt
tapio.lievetmursu@kam.fi


*

SeTREENI, Koulutuskeskus Sedu
Anne Kytömäki
Pintakäsittelyalan perustutkinto
Timo Haapolahti, Sedu Seinäjoki Kirkkokatu, timo.haapolahti@sedu.fi ,
http://setreeni.sedu.fi/
Länsirannikon Koulutus Oy WinNova /LaTop
Klaus Sjöblom, Toni Vesterinen
Painoviestinnän perustutkinto
klaus.sjoblom@winnova.fi
toni.vesterinen@winnova.fi

Koulutuskeskus Sedu, SeTREENI, Anne Kytömäki
Sähköalan pt
Kone- ja metallialan pt
Autoalan pt
Puualan pt
Rami Liikaoja, Sedu Seinäjoki Törnäväntie,
rami.liikaoja@sedu.fi ,
Sedu Ähtäri Koulutie,
Timo Toivola, timo.toivola@sedu.fi ,
Sedu Ähtäri Koulutie,
Armi Toivola armi.toivola@sedu.fi
http://setreeni.sedu.fi/
Vantaan kaupunki, Vantaan ammattiopisto Varia
Talotekniikan perustutkinto
Kaarlo Lukkarila ja Markku Leino etunimi.sukunimi@vantaa.fi




Rovaniemen koulutuskuntayhtymä, Lapin ammattiopisto,
Toimintamallin kehittäminen työssäoppimisen ajantasaiseen, työelämälähtöiseen toteuttamiseen
Rakennusalan perustutkinto
Hannu Sääskilahti, hannu.saaskilahti@lao.fi ja Samuli Pirkkiö, samuli.pirkkio@lao.fi

Rovaniemen koulutuskuntayhtymä, Lapin ammattiopisto,Sodankylä-Instituutti,
Työssäoppimisen laajentaminen kokeilumallilla 2+1

Ylä-Savon koulutuskuntayhtymä, Ylä-Savon ammattipisto, Iisalmi
Lato-hanke, Eija Vesterinen
Rakennusalan perustutkinto

Kone-ja metallialan pt
Elintarvikealan pt
Salme lehtinen, salme.lehtinen@lao.fi

Miika Vaarasuo, miika.vaarasuo@ysao.fi
Unto Kauppinen, unto.kauppinen@ysao.fi
Eija Vesterinen, eija.vesterinen@sao.fi
Anna-Riitta Koski-Vähälä, anna-riitta.koski-vahala@ysao.fi

Keski-Pohjanmaan koulutusyhtymä, LATO-hanke,
Martti Turpeinen



Sastamalan koulutuskuntayhtymä / Vammalan Ammattikoulu
"Talent- polku", Esa Ojaniittu
Kone- ja metallialan pt
Puualan pt
Rakennusalan pt
Sähköalan pt

Kone- ja metallialan pt
kari.manninen@kpedu.fi
kent.ronnqvist@kpedu.fi
ilkka.kylmamaa@kpedu.fi
teijo.kivineva@kpedu.fi

Esa Ojaniittu, esa.ojaniittu@sasky.fi





Luonnonvara- ja ympäristöala
Koulutuksen järjestäjä, hanke ja hankekoordinaattori
Perustutkinto, johon kokeilu kohdistuu
Tutkintoalan yhteyshenkilön tai avainkehittäjän yhteystiedot
Rovaniemen koulutuskuntayhtymä, Lapin ammattiopisto,
Työssäoppimisen kehittäminen ja laajentaminen luonto- ja ympäristöalalla, ”AIDOSTI LUONNON VARASSA
Luonto- ja ympäristöalan perustutkinto
Esa Säkkinen, esa.sakkinen@lao.fi














































Sosiaali-, terveys- ja liikunta-ala

Koulutuksen järjestäjä, hanke ja hankekoordinaattori
Perustutkinto, johon kokeilu kohdistuu
Tutkintoalan yhteyshenkilön tai avainkehittäjän yhteystiedot
Internet -sivut
Pirko, Toplaaja/Pao2+1,Liisa Uusitalo
Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto
Marja Toivonen, marja.toivonen@pirko.fi ,

Helsingin kaupunki, Opetusvirasto,
Nuoriso- ja aikuiskoulutuslinja,
Helsingin sosiaali- ja terveysalan oppilaitos,
hanke Stadin TopLaaja,
koordinaattori Sissi Huhtala
Sosiaali- ja terveysalan
perustutkinto,
suu- ja hammashoidon koulutusohjelma
Heli Kuisma-Vitikka
Minna Ala-Tuori
sähköposti etunimi.sukunimi@edu.hel.fi

Vantaan kaupunki, Vantaan ammattiopisto Varia
Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto,
lähihoitaja
Annele Ranta ja Brita Penttala
etunimi.sukunimi@vantaa.fi





Kalajokilaakson koulutus ky
KAm LATO-hanke/ Päivi Kukkonen
Sosiaali- ja terveysalan pt.
eija.toivanen@kam.fi
katja.koski@kam.fi
paivi.heinonen@kam.fi
anu.hultqvist@kam.fi

Koulutuskeskus Sedu, SeTREENI, Anne Kytömäki
Sosiaali- ja terveysalan pt
Maria Lamminen, Sedu Seinäjoki Koskenalantie, maria.lamminen@sedu.fi ,
http://setreeni.sedu.fi/
Rovaniemen koulutuskuntayhtymä, Lapin ammattiopisto,
Työssäoppimisen laajentaminen ja kehittäminen ongelmaperustaisen oppimisen pedagogikan lähtökohtien mukaiseksi
Sosiaali- ja terveysalan pt
Eila Mäkinen, eila.makinen@lao.fi; hellevi tervo, hellevi.tervo@lao.fi

Omnian ammattiopisto
Sosiaali- ja terveysalan pt,
lähihoitaja
sanna.hosio@omnia.fi
marja.typpi@omnia.fi


































Matkailu-, ravitsemis- ja talousala

Koulutuksen järjestäjä, hanke ja hankekoordinaattori
Perustutkinto, johon kokeilu kohdistuu
Tutkintoalan yhteyshenkilön tai avainkehittäjän yhteystiedot
Internet -sivut
Pirko, Toplaaja/Pao2+1,Liisa Uusitalo
Hotelli- ravintola-ja cateringalan perustutkinto
Matkailun perustutkinto
Liisa Uusitalo, liisa.uusitalo@pirko.fi ,
Minna Rompasaari, minna.rompasaari@pirko.fi


Kotityö- ja puhdistuspalveluiden perustutkinto
Tiina Rajala tiina.rajala@pirko.fi ,

Vantaan kaupunki, Vantaan ammattiopisto Varia
Hotelli- ravintola-ja cateringalan perustutkinto
Eeva Määttänen ja Piia Teittinen etunimi.sukunimi@vantaa.fi

Koulutuskeskus Sedu, SeTREENI, Anne Kytömäki
Matkailualan perustutkinto
Leena Korpi, Sedu Lapua, leena.korpi@sedu.fi , ,
http://setreeni.sedu.fi/
Työtehoseura ry., Kolme polkua työssäoppimisessa, Janika Kyttä
Matkailualan perustutkinto
Janika Kyttä, TTS Koulutus, janika.kytta@tts.fi,

Työtehoseura ry., Kolme polkua työssäoppimisessa, Janika Kyttä
Hotelli- ravintola-ja cateringalan perustutkinto
Janika Kyttä, TTS Koulutus, janika.kytta@tts.fi,

Keski-Pohjanmaan koulutusyhtymä, Martti Turpeinen
Hotelli- ravintola-ja cateringalan perustutkinto
Saila Tolppanen, saila.tolppanen@kpedu.fi

Kalajokilaakson koulutus ky/
KAM LATO -hanke/Päivi Kukkonen
Kotityö- ja puhdistupalvelualan pt
arja.salmela@kam.fi

Rovaniemen koulutuskuntayhtymä, Lapin ammattiopisto, Levi-Instituutti,
Työssäoppimisen kehittäminen koulutuksen ja työn tekemisen vuorottelumallilla
Matkailualan perustutkinto
Riitta Karusaari, riitta.karusaari@lao.fi, Anne Grön-Keskiniva, anne.gron-keskiniva@lao.fi

Ylä-Savon koulutuskuntayhtymä, Ylä-Savon ammattipisto, Iisalmi
Eija Vesterinen
Hotelli-ravintola-ja cateringalan pt
Eija Vesterinen eija.vesterinen@ysao.fi, pirkko.viheri@ysao.fi

Keski-Pohjanmaan koulutusyhtyimä, LATO-hanke,
Martti Turpeinen
Hotelli-,ravintola- ja cateringalan pt
Saila Tolppanen
saila.tolppanen@kpedu.fi

Turun kaupunki , Turun ammatti-instituutti
Hotelli-ja ravintola-alan pt (hotellivirk-ja tarj 2.vuosi ryhmänä ja yksittäiset tutkinnon suorittajat)
Merja Heijari
merja.heijari@turku.fi